salderingsregeling zonnepanelen vanaf 2023

Salderingsregeling zonnepanelen: hoe zit het nu precies met deze regeling vanaf 2023?

Femke 9 april 2021
Leestijd 3 minuten Categorie: Energie,

Eind 2020 kwam het kabinet met een wetsvoorstel om de salderingsregeling zonnepanelen af te bouwen vanaf 2023. De behandeling hiervan is echter onlangs tijdelijk stopgezet. Het wetsvoorstel wordt niet meer door het huidige, demissionaire kabinet opgepakt, maar pas wanneer er een nieuw kabinet is.

Hoe gaat het nu precies verder met de salderingsregeling? En is zonnepanelen aanschaffen nog wel verstandig als deze populaire regeling wordt afgebouwd? In dit artikel zetten we op een rij wat de salderingsregeling precies inhoudt, waarom het kabinet deze regeling wil afbouwen, en wat er de komende jaren precies gaat veranderen.

Salderingsregeling zonnepanelen: precies en wat is het doel?

De huidige salderingsregeling heeft als doel het gebruik van zonnepanelen te stimuleren en werkt kort samengevat zo:

  • Leveren jouw zonnepanelen meer stroom op dan je zelf gebruikt? Lever dan de stroom die je over hebt op aan het elektriciteitsnet.
  • Voor deze stroom krijg je hetzelfde tarief betaald - zo’n 22 cent per kWh - als voor de stroom die je afneemt van het energiebedrijf.

Er geldt echter een maximum: lever je op jaarbasis meer stroom op dan je afneemt, dan krijg je over de meeropbrengst een lagere vergoeding. Deze vergoeding verschilt per energieleverancier en ligt nu tussen 3 en 12 cent per kWh.

Salderen is een term uit de boekhoudwereld. Daar gebruikt men deze term voor het tegen elkaar wegstrepen van posten. Je streept eigenlijk de door jouw panelen opgewekte stroom weg tegen de stroom die je afneemt van het energiebedrijf.

Waarom afbouwen van de salderingsregeling?

De salderingsregeling was zoals gezegd bedoeld om het aanschaffen van zonnepanelen te stimuleren. Het kabinet vindt de salderingsregeling nu niet meer nodig, omdat zonnepanelen steeds goedkoper worden en zichzelf daardoor steeds sneller terugverdienen. Het geld dat vrijkomt door afbouwen van de salderingsregeling wil het kabinet anders inzetten voor verduurzaming, bijvoorbeeld voor het isoleren van woningen. Zo profiteren ook mensen die geen eigen dak hebben van regelingen voor verduurzaming.

Door goedkopere zonnepanelen is de salderingregeling niet meer nodig

Het geld wat vrijkomt kan worden geïnvesteerd in andere duurzame projecten, zo profiteert iedereen.

Hoe gaat de saldering er vanaf 1 januari 2023 uitzien?

Tot 1 januari 2023 verandert er niets, daarna wordt de salderingsregeling in stappen afgebouwd. Uiteraard onder het voorbehoud dat het huidige wetsvoorstel niet wijzigt of vertraging oploopt.

Je kunt dus nog 100% van je energierekening salderen tot 1 januari 2023. Daarna wordt dit in stappen van 9% per jaar afgebouwd naar 0% in 2031. Dus in 2023 kun je 91% salderen, in 2024 82% enzovoort.

Je kunt dus steeds minder salderen, maar je krijgt wel steeds een vergoeding voor elke kWh stroom die je aan het net levert, de terugleververgoeding. Die vergoeding verschilt nu nog per energieleverancier. De minister wil deze vergoeding wettelijk vastleggen. Hoe hoog de nieuwe vergoeding gaat worden is nu nog niet bekend.

Zijn zonnepanelen na afbouw van de salderingsregeling nog wel interessant?

Vanaf 1 januari 2023 kun je dus steeds minder salderen. De aanschafkosten van zonnepanelen dalen echter nog steeds, dus het blijft ook bij het afbouwen van de regeling interessant om zelf zonne-energie op te wekken. Zonnepanelen blijven een energiebesparing opleveren. Wel kan het wat langer duren voordat je de aanschafkosten van jouw zonnepanelen terugverdient.

De verwachting is dat het voor steeds meer consumenten interessant wordt om een speciale accu aan te schaffen waarmee je stroom kunt opslaan. De opgeslagen stroom kun je dan gebruiken of terugleveren wanneer dat jou het beste uitkomt.

Natuurlijk is financieel voordeel niet de enige reden om zonnepanelen aan te schaffen, ze blijven goed voor het milieu. Zonnepanelen zijn een groene energiebron en dragen bij aan een duurzamere wereld.

installeren zonnepanelen

Zonnepanelen blijven een goede investering.

Salderingsregeling zonnepanelen: Waarom wordt de afbouw mogelijk uitgesteld?

De Tweede Kamer heeft het wetsvoorstel voor de afbouw van de salderingsregeling voor zonnepanelen controversieel verklaard. Dat betekent dat de huidige demissionaire regering er niet meer over kan beslissen. Pas wanneer er een nieuw kabinet is gaat de besluitvorming verder. De formatie van het nieuwe kabinet moet nog beginnen, dus het kan nog even duren. Het is niet uit te sluiten dat het afbouwen van de regeling vertraging oploopt.

Vergelijk de prijzen van energieleveranciers, inclusief zonnepanelen!

Ook bij afbouw van de salderingsregeling zonnepanelen blijven zonnepanelen interessant! Heb jij zonnepanelen? Geef het aan in onze vergelijker voor gaslicht,  dan wordt dit meegenomen in de vergelijkingen. Wil je weten wat er op jouw adres allemaal mogelijk is? Vergelijk de prijzen van energieleveranciers, inclusief zonnepanelen in onze vergelijker!

Vergelijk energietarieven bij salderenVergelijken

Over de auteur

Femke
Femke Vermeer

Na jarenlang te hebben gewerkt in de energie- en telecombranche is Femke absoluut een expert te noemen. Met veel passie blogt zij hier dan ook over.

Gerelateerde artikelen

prijsplafond uitleg
Het prijsplafond voor energie blijkt zeer complex, hoe werkt het?

Femke 23 december 2022

Vanaf 1 januari 2023 gaat het prijsplafond voor gas en stroom in. Wat in eerste instantie simpel leek, blijkt in de praktijk zeer ingewikkeld. Dat geldt zowel voor de consumenten als voor de energieleveranciers.Wat maakt het prijsplafond voor energie zo ingewikkeld en hoe gaat het werken?

zonnepanelen met subsidie
Investeren in zonnepanelen zonder die op je eigen dak te hebben

Eric 17 juni 2022

Ons land is nu koploper in Europa wat betreft het aantal zonnepanelen per hoofd van de bevolking. De hogere energieprijzen maken zonnepanelen nog interessanter. Maar wat doe je als jouw dak niet geschikt is voor zonnepanelen? Ook in dat geval kun je investeren in zonnepanelen!

lagere gas en stroomtarieven
Variabele stroom- en gastarieven per 1 januari opnieuw omlaag

Femke 19 december 2020

Voor het derde half jaar op rij dalen per 1 januari 2021 de energietarieven opnieuw. Het gaat om de variabele tarieven, maar dit heeft ook invloed op nieuwe contracten met vaste tarieven. Daarentegen gaan de netbeheerkosten juist omhoog. Wat betekent dit voor de energierekening?

Delta overgenomen door Vattenfall
Vattenfall neemt energieberdijf Delta Zeeland over

Eric 21 januari 2019

Het Zweedse energiebedrijf Vattenfall heeft de energietak van Delta, die onder andere groene stroom aan consumenten en het midden en kleinbedrijf verkoopt overgenomen. voor de klanten van Delta gaat er niets veranderen zegt het bedrijf in een persbericht.